2016 Türkiye ve Erasmus+

Türkiye’nin 2016 yılı dış ilişkilerindeki dengesizlikleri, doğal olarak Erasmus + programından faydalanan kesimi de etkilemiş durumda. Zaten Avrupa’ya gidip geri dönmemeyi amaçlayan Erasmus öğrencileri yeterince sorun yaratmışken bir de devlet politikaları sonucu oluşan hasar Erasmus adaylarının işini daha da zorlaştırmakta.

Artık Türkiye’deki üniversitelerinin birçoğu, Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelere öğrenci göndermek için ekstradan çaba sarf etmek zorunda kalıyor. Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika gibi ülkeler (aslında kendilerine göre haklı olmakla beraber) bir  orta doğu ülkesi olarak gördükleri Türkiye’den gelen öğrencilere çeşitli zorluklar çıkarabiliyorlar. Tabii bu direkt olarak ülkemize giremezsin şeklinde olmuyor. Derslerin uyuşmaması, anlaşmalarda sunulan öncelikli İngilizce dil şartını uygulamak yerine kendi anadillerinde ders sunmaları, sözde  tadilat nedeniyle içinde bulundukları akademik  yıl için Erasmus adayı kabul etmemeleri ya da üniversitelerinin artık Erasmus adayı kabul etmeyeceğini belirtmeleri gibi sebepler göstermekteler.

Üniversite seçimi yaparken Erasmus adaylarımıza tavsiyemiz, Avrupa şu sıralar terör saldırıları, din ayrımcılığı ve ırkçılık ile boğuşmakta olduğu için üniversitelerle iletişime geçerken karşı ülkenin vize prosedürlerine ve eğitim kurallarına uygun hareket edin. Sizi, ülkelerine girip mülteci olarak kalacak ve halkın huzurunu bozacak bir ırktan geliyormuş gibi görmemelerini sağlayın. Çok kibar öğrenciler bile yazım ve hitap hataları yüzünden okullar tarafından görmezden gelinebiliyor. Unutmayın ki üniversiteler arası yapılan Erasmus + anlaşmalarına iki taraf da uymak zorundadır fakat uymadıkları taktirde bir yaptırım bulunmamaktadır. En fazla anlaşma iptal edilir ve siz de kabul edilmediğinizle kalırsınız.

Umarız yakın bir zamanda dış ilişkilerimizdeki bu dalgalanmalar düzelir ve eskisi gibi öğrencilerimizi sapanla göndermeye devam ederiz.

Erasmus Raven Team