Brexit sonrası Erasmus ne olacak?

 Bildiğiniz üzere Birleşik krallık 23.06.2016‘da %51.9‘luk bir oy birliğiyle  artık Avrupa Birliği üyeliğinden ayrıldı.

Geriye sadece tam ayrılmanın yapılabilmesi için dağ gibi bir bürokratik süreç kaldı. Brüksel de zaten erkenden Birleşik Krallığın ayrılma işlemlerine başlaması talebinde bulunmuşken  Erasmus ne olacak ağalar? diye sormak da bize düşer dedik.

Referandum sonrası yapılan açıklamada  (hatta bakınız buradadır) ” Avrupa Birliği  anlaşmasına göre Birleşik Krallık’ın üyelikten çıkma işlemleri tamamen tamamlanana ve son nokta koyulana kadar Erasmus+ hareketliliği Birleşik krallık için devam edecektir. Çıktığı gün Erasmus bitmiştir” yazmasa da  AB hukukunun üyelik sona erene kadar devam edeceği yazıyor. Dolayısıyla Erasmus hala devam ediyor.

Şimdi kendi kendinize ” Türkiye de üye değil ama Erasmus var o nasıl oluyor ? ” demeyin. Türkiye şu an Avrupa birliği aday ülkesi olduğu için Erasmus hareketliliğinden faydalanabiliyor.  Herhangi bir bağı olmasaydı zaten Erasmus da olmazdı.

Yine de bildiğiniz üzere  Erasmus+ ile birlikte artık farklı kıtalarda da Erasmus yapabilme şansı doğmuştu. Bu durum Birleşik Krallık için geçerli olur mu bilmiyoruz ama elinizi çabuk tutun. Süreç yavaş işleyeblir ama İngiltere’ de Erasmus hayaliniz varsa yakın zamanda imkansızlaşabilir.

Erasmus Raven Team