Erasmus hibesi kesilir mi?

Feyza asked 6 ay ago

Benimkisi sikayet degil, bir soru… Bizim Erasmus sınavı İngilizce’ydi ancak universite tercih ekranımıza düşen tüm okullar kendi anadilleriyle egitim veriyorlar. Bazı hocalar İngilizce destekleyici etkinlikler yapabiliyormus ama dersleri Rumence yani. Sadece gezmeye gitmis olacağımdan o ülkeyi ve diğer AB ulkelerini gezmeyi düşünüyorum ama benim universitemin hibe sartlarindan biri şöyle; “Gidilen ulkede en az 3 ay kalinacak ve okul zamaninda 7 gunden fazla seyahat edilmeyecek.” Diyor. Benim o gunler okula gitmediğimi ya da ulke disina çıktığımı pasaport işlemlerimden mi kontrol ederler yoksa gittiğim okulun bildirip bildirmemesini mi esas alırlar?

1 Answers
Erasmus Raven Team Staff answered 6 ay ago

Merhaba,
Lütfen bize kızma fakat erasmus eğitime gitme programıdır. Tabi ki gezip göreceksin fakat program %90 eğitim amaçlıdır. Derslerinin hepsinden kalman durumunda hibeni kesmeyi bırak hepsini senden geri alabilirler. Seçtiğin üniversitelerin bölümünle alakalı derslerinin hangi dilde olduğunu bilmek ve buna göre seçmek senin sorumluluğundadır. Üniversiteler anlaşma yaparken illa ingilizce olacak diye bir şart koşmazlar çünkü erasmus inglizce bir program değildir.
O zaman neden ingilizce sınavına giriyorsunuz? Çünkü ingilizce ortak eğitim dili olarak geçiyor ancak zorunluluk da değildir.
Bu yüzden sadece gezmeye gitmiş olacağım dersen erasmusa giden ve yarım dönemini/bir yılını kaynbedip sadece gezmiş olmakla övünen ancak hem üniversite harcını kaldığı dönem kadar ödemek zorumda kalan, hem erasmus hibesinin tamamını geri ödemek zorunda kalan hem de bunu kimseye söylemeyen ve sadece gezdim tozdum hiç de sorun çıkmadı diyerek sahte  artistlik yapan içi boş artistler gibi gizli bir eziyet çekebilirsin. Çünkü herkes saklar bunu. Kimse instgramına transkriptnş ve ödemesi gereken parayı yüklemez. Bu şekilde düşün lütfen.
Kısacası gezmeye gitmiyorsunuz. Eğitime gidiyorsunuz ve eğitimden boşta kalan zamanlarınızda da geziyorsunız.
Gerçekler acıdır,selametle.
Not: Öğrencilerin tecrübelerine güvenilmez çünkü  hiçbir şey olmamış gibi anlatırlar.