Erasmus kazanildiktan sonra kabul etmemek?

Sorular ve Şikayetler.Category: Erasmus Ofis ŞikayetiErasmus kazanildiktan sonra kabul etmemek?
Muhammadmultani asked 8 ay ago

Merhabalar;
Ben ************* Üniversitesinde yabancı uyruklu Siyaset Bilimi ve Uluslararası 3. sınıf öğrencisiyim. Ben geçen dönem yani 2018-2019 Bahar döneminde Erasmus sınavına katıldım ve kendi bölümümde 1. Oldum genel üniversite olarak da 5. oldum ve bizim bölümde iki tane Erasmus+ bayrak altında program vardı. Biri hepimizin bildiği Erasmus Hareketliliği bir de Erasmus Credit Mobility (ICM) diye geçiyor. Ben bu iki bursu de kazandım ve erasmus ofisinden çağırıldım, birinden feraget olup diğerini gitmek zorundasin diye. Bende ICM i seçtim ve imza atmadan önce herhangi bir problem yaşar mıyım bir sıkıntı olur mu diye özellikle sordum biraz tersliyerek ne olacak ki biz burada yalan mı söylüyoruz sana. Neyse yaz tatile girdik ve yeni dönem başladı, yanlarına gittim bu nomination vs ne zaman yapacağız, tamam dediler hemen yapalim. Bir iki email’leşildi Bosnadaki universite ile onlar da bir hafta sonra kusura bakmayın bizde yer yok öğrencinizi alamayız diye söylediler. Ve ben yine birkaç kez gittim niye böyle birşey olabilir mi ben ne olacağım vs diyerek kendilerini zorladım birkaç email attilar istemeyerek yine de Bosnadan herhangi bir yanıt gelmedi ve tek dedikleri şey üzgünüm yapabileceğim bişey yok. Ve artık ilgilenmiyorlar benle. Şimdi komik durum şu ki Bosnadaki üniversite iki tane öğrenciyi bize gönderdi şuan bizde eğitim görüyorlar ama bizim uluslararası ofistekiler Kendi öğrencisini göndermeyi beceremiyor. Şimdi durum şu herşey tamam diye ben bir hata yaptım Türkiye’ye 2014te geldim ve hiç memlekete gidememestim nasılsa ikinci dönem burs kazandım Bosnaya gidecem diye elimdeki parayla memlekete gittim geldim tek bilet bile bana 4900TL mal oldu ve şuan önümüzdeki ayın kira parası bile kalmadı yani birkaç hafta sonra sokaktayim burada evler de çok pahalı. Bunları anlatiyorum uluslararası ofisini yani iki tane burs kazandım ama şuan bir tanesini bile kullanamiyorum benim suçum ne. Siz universite olarak neden bu soruyu çözemiyorsunuz yani Bosnadaki universite kendi ogrencisini yolluyor ama buradan kabul etmiyor sonuncta iki kurum arasinda bir anlaşma var böyle hayır diyemezler. Ve bu arada onlar taa yazın kendi ogrencilerin nominationini yaptılar bizimkiler uyuyorlardi ben gittim hatırlattım belki bundan mi geç kalındı bilmiyorum. Ben Europe Commission sitesine de giderek yazdım onlardan da cevap yok. Lütfen rica ediyorum birisi bana buradan söyleyebilir mi ben bunu ne şekilde veya nereye şikayet ederek kendimi duyarabilirim. Gerçekten çok az zamanım var lütfen birisi bana bu konuda yardımcı olabilir mi?
1. İki tane burs kazaniyorsun universite senden zorla imza alıyor birinden feraget edeceksin diye ama digerini de yollayamiyor.
2. Bosnadaki universitenin yaptığı normal mi sizce yani malesef bende yer kalmadi deme gibi bir durum söz konusu olabilir mi öte yandan kendi öğrencisini yolluyor. Sonuçta iki kurum arasında bir sözleşme var ve ayni program ila kendi ogrencisini yolladı benim gideceğimden haberi nasil yok veya madem yer yoksa neden bu program bana sunuldu en baştan.
3. Böyle bir durumda Erasmus ofisin bana başka bir çözüm bulması gerekmiyor mu? Ayrica bir Türk vatandaşı olsaydı o bunlari yaşar miydi? İnanın sadece ******  değil farklı universitelerden 100lerce erasmusa gitmiş olanlarla iletişime geçtim hiç böyle birşey duymadik görmedik diyorlar ayrica da olduysa neden universite ilgilenmiyor o da çok ironik dediler. Yani kısacası resmen burada bana ayrım yapıldığını görebiliyorum ama ne yazikki kimseye sesimi duyuramiyorum
Cok uzun oldu kusura bakmayın. Hepinize teşekkürler

1 Answers
Erasmus Raven Team Staff answered 7 ay ago
  1. Feragat etme zorunluluğu var mı onu bilmiyoruz ancak daha önce böyle bir zorunluluk duymadık.
  2.  Nomine etme işlemlerini hem ofis hem d eöğrenci takip etmelidir. Bu bir kural değildir ama yıllardır süren nominasyonlara geç kalma durumları ofis personellerinin ve öğrencilerin eşit tembelliklerinden,ve tembelliklerinden dolayı gerçekleşmektedir. Ancak hiçkimse bu durumun üstünde durmamıştır ve durmayacaktır. Buna bir çözüm yok henüz.
  3. Karşı okul öğrenci almayabilir çünkü kendi kotası vardır ve başka bir üniversiteden öğrenci almış olabilir. 
  4. ve son olarak da şimdiye kadar erasmus ile ilgili öğrenciden hibeyi geri almak dışında hiçbir erasmus yaptırımı ile karşılaşmadık. Ancak ulusal ajans ile görüşebilirsin.
  5. Tweet at tweet bak takıyorlar öyle şeyleri kafaya. Tweet atınca herkes hemen bişeyleri çözmeye çalışıyor. Çok komik gerçekten.
  6. Yapacak birşey yok üzgünüz.
  7. Nereli olduğunla ilgili bir durum değildir ona eminiz. Erasmus ofislerinde ırkçılık yapana denk gelmedik ve geleceğimizi de sanmıyoruz.
  8. Geçmiş olsun.