Erasmus ülke-şehirden memnun değilim

Sorular ve Şikayetler.Category: Erasmus Üniversite ŞikayetiErasmus ülke-şehirden memnun değilim
Büşra Çetiner asked 2 sene ago

Herkese merhabalar,

Ben Portekizde University of Aveiro’da 2 dönemlik erasmusumu yapmaktayım ancak şehrin küçüklüğü ve derslerinin Portekizce oluşundan(LA’yı hazırlarken İngilizce ders seçenekleri vardı ama teorikte herhalde) ayrıca yeterli ders kaynağı sağlanamadığından ötürü hiç memnun değilim. Hatta o kadarki geldiğim güne lanet ediyorum.Esn’e takılıyorum, elimden geleni yapıyorum adapte olabilmek adına ancak boşuna kürek çekiyorum sanırım.Bana bir öneriniz var mıdır?

Bir de kendi okuluma ülke olmadı şehir değişikliği yapabilir miyim diye mail attım ancak bir cevap alamadım.

Bu konuda bir bilgisi olan var mıdır?

1 Answers
Erasmus Raven Team Staff answered 2 sene ago

Merhaba Büşra,

Maalesef Erasmus programına katılan öğrencilerin bazıları hala bu sorunu yaşıyor ve üniversitelere bu konuda bir yaptırım yapılamıyor. Gitmeden önce Learning Agreement inceleniyor, iki üniversite de alınacak olan derslerin Learning Agreement üzerinde belirtildiği gibi olacağını taahhüt ediyor ve imzalar atıyor ama hala aynı.

Bunun aynısını Türkiye’ye gelen Erasmus öğrencilerine de yapıyorlar. Sebebi de programsızlık. Ya ders açılmıyor, ya öğrenci çekmek için ingilizce ders varmış gibi yapılıyor ya da o dersin hocası istifa ediyor ve yerine gelen hoca ingilizce bilmiyor.

2. döneminde geri dönebilirsin çünkü dönemlik gidiliyor erasmus’a ama ilk dönemini orada tamamlaman gerekecek. Derslerden kalmamak için profesörlerden proje ya da sunum isteyebilirsin. Çoğu zaman kabul ediyorlar. Bu şekilde derslerden geçebilirsin. Eğer kabul etmezlerse de bölüm başkanına hatta rektöre kadar git. Sen oraya giderken sana böyle söylenmedi. Learning Agreement ingilizce olan derslerl imzalandı. Kendi üniversitene de söyle gittiğin üniversiteye mail atsınlar durumu çözsünler. Sen oraya dönemini uzatmaya değil okumaya gittin. Bu senin suçun değil.

Ulusal Ajansa bununla ilgili sürekli şikayet gidiyor ancak üniversiteler bunu pek umursamıyorlar. Ayrıca Üniversite değiştirmen de mümkün değil. Hadi bakalım.