Romanya Oradea Üniversitesi

Enes Çalhan asked 2 sene ago

Merhaba ben Balıkesir Üniversitesinden 5.yarıyıl erasmus öğrencisiyim. 2. ekimden itibaren Romanya’nın Oradea kentinde oradea üniveersitesinde erasmus programına devam ediyorum.

İlk öncelikle Erasmus koordinatörü Oana Bonchis tarafından ülke dışına çıkamayacağım eğer çıkarsam Learning Agreement belgemin imzalanmayacağı tehditini aldım.Daha sonrasında yurt müdüresi Cristina Lei tarafından hiçte hoş olmayan bir tavra maruz kaldım.

Daha sonrasında da öğrendiğime göre müdüre Türk öğrencilere karşı hoş olmayan ayrımcı bir tutum sergilediğini öğrendim. Hatta sürekli asılsız ya da asıllı olan şikayetler üzerine yaptırımlar ve uyarılar aldık. Bunun dışında fakülte sekreterliği ve diğer koordinatör öğretmenler tarafından umursamaz tavırlar gördük.

Bunun neticesinde öğrenci kimlik kartlarımızı alamadık sormamıza rağmen bize Aralık ayında (Romanya’dan ayrılmamdan sadece 1 ay önce ) verilebileceğini öğrendim. Erasmus’un amaçlarından biri olan İngilizce yabancı dilini geliştirme doğrultusunda çok fazla zorlukla karşılaştım .

Öğrencilerin bizden Romence konuşmamızı beklemesi ve pekte yardımcı olmamaları Erasmus programının yarırı hakkında bende de çok fazla şüphe oluşturdu.Bu konular hakkında yardıma ihtiyacım var bana yardım edebileceğinizi umuyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

1 Answers
Erasmus Raven Team Staff answered 2 sene ago

Merhaba Enes,

Eğer vizen varsa, derslerini kaçırmayacaksan yani oraya gitme amacını aksatmayacak şekilde ülke dışına çıkarsan kimse karışamaz. Kısacası okula gitmemen gereken günler onları ilgilendirmiyor. Söylediklerini yanlış anlamış olabilirsin tekrar görüş bu konuyu.

Yurt kurallarının dışına çıkmadığın halde müdür ters davranıyorsa üniversitenin ilgili bölümüne şikayet etdebilirsin.

Irkçı yaklaşımlar çoğu öğrencinin başına geliyor. Genel bir sorun bu. Romanyalılarla uzun süre çalıştık ve iyi insanlardır genelde. Arada ırkçı çıkabiliyor tabi bizde de var bunlardan. Bunun bir çözümü yok maalesef.

Üniversiteye giriş çıkış yaparken sorun çıkmıyorsa çok da sallamana gerek yok kimlik kartını. Eğer toplu taşıma için kullanacaksan onun yerine geçen imzalı ve damgalı bir belge iste o da işini görecektir. Mutlaka öğrenci olduğuna dair bir kanıtın olmalı yanında.

Erasmus programı ingilizce öğrenmek için tasarlanmış bir program değildir. Uluslararasılaşma programıdır. Herkes ingilizce konuşmak istemeyebilir. Konuşabildiği halde konuşmamak terbiyesizliktir tabi ama böyle tipler çıkıyor her Erasmus öğrencisinin karşısına. Saçma sapan ve ergence bir milliyetçilik. Çok kafana takma. Dönerken sorun çıkmayacak şekilde yapman gerekenleri yap gerisine karışma. Sorsan kendi ülkesini bulamaz haritada ama milliyetçilik taslamak için iletişim kurmaz.

Türkiye’deki üniversitene olanların hepsini detaylı bir şekilde ilet ve oraya gitmek isteyen öğrencileri de uyar. Zaten buradan da göreceklerdir.

Son olarak eğer seni çok zorlarlarsa bölüm başkanına olmadı rektöre git ve durumu anlat.

Erasmus maalesef yaptırımı olan bir program değil. En fazla sen döndükten sonra Erasmus anlaşması iptal edilir ama bunu da yapmazlar.

Sen keyfine bak. Ergenleri takma. Yaşını başını almış profesörler bile 1 ya da 2 dönem eğitim görmeye gelmiş bir öğrencilerden bilmedikleri bir dilde dersleri anlamalarını bekleyebiliyorlar.

Yavşaklık kitlesel değil genetiktir.

Hadi kolay gelsin.