Erasmus hibesi eksik ödeniyor

müberra şen asked 3 sene ago

Merhabalar, biz Gebze Teknik Üniversitesi mimarlık bölümünden 4 öğrenciyiz. 2016-2017 yılı bahar döneminde İspanya/ Barselona’da erasmus yapacağız. daha önce okulun yaptığı protokollere baktığımızda ve geçen yıllarda giden arkadaşlarımızla konuştuğumuzda aylık 400euro ödeme yapılması gerekiyor fakat hibe sözleşmesi için okulumuzun erasmus ofisine gittiğimizde bize aylık 270 euro gibi komik bir rakamı vermeye çalıştılar ve sorduğumuzda ödenek bu böyle vereceğiz gibi bir cevap ile karşılaştık. Okulumuzun mol. biyoloji ve genetik bölümü öğrencileri de İspanya ‘ya gitmelerine rağmen onlara toplam 2200 euro ödeniyor bize 1700 küsürlü bir rakam bu farklılığın sebebini nasıl öğrenebiliriz çünkü öğrenciyiz ve Barselona gibi çok pahalı bir şehirde 400 euro bile yetmezken nasıl yaşayacağız  bilmiyoruz. Aramızdan 2 kişi durumu yetmediği için gidemiyor çok zor durumdayız. İlginiz için çok teşekkürler.

1 Answers
Erasmus Raven Team Staff answered 3 sene ago

Merhabayın.

Öğrencilere verilecek olan hibeler ülkelere göre sabittir ve normalde değiştirilemez ancak üniversitenizin erasmus+ ofisi proje başvurusu yaparken vereceği hibenin daha az olacağını belirttiyse ya da sonradan ulusal ajans ile görüşüp onay alabildiyse bu durum mümkündür.

eğer parayı cukkalayacaklarını ya da ketiflerine göre daha az para vermek istediklerini düşünüyorsanız bu mümkün değildir. her yıl ya da iki yılda bir projeleri sonlandığında yani erasmus+ döngülerini tamamladıklarında ulusal ajansa gönderecekleri raporda banka hesaplarından hangi öğrenciye ne kadar para verdiklerini raporlayacaklar ve bunu saklayamazlar. bu yüzden burada kural dışı bir durum yok.

Ulusal ajansın el kitabında da öğrencilere en az 150 euro’ya kadar hibe verilebileceği de belirtiliyor zaten. Kısacası daha fazla öğrenci gönderebilmek için böyle bir yol seçebilirler bunda bir sorun yoktur.

si yu bay.