ECTS NEDİR ?

Öncelikle, ECTS bir kısaltmadır ve bir bilgisayar programı değildir.  Açılımı, European Credit Transfer and Accumulation System, Türkçesi de Avrupa Kredi Transfer Sistemi‘dir. Kısaca; AKTS olarak da bilinmektedir.

ECTS – AKTS; Erasmus + hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin yurt dışında belirli bir süre eğitim almalarını sağlayan ve iki ülke arasındaki kredi ve puanlama sistemlerini eşitlemeye yarayan kredi tanınma sistemidir diyebiliriz.

Örneğin;

Türkiye’deki üniversitenizde Uluslararası Ticaret dersiniz 3 ECTS,

Yurt dışında bu derse eş olarak saydıracağınız Uluslararası Ticaret veya benzeri ders de 5 ECTS,

Hareketliliğiniz için doldurduğunuz evraklarda, eğer bu iki dersin içerik olarak uygun olduğuna karar verildiyse bu derslerin kredisi eşit olarak sayılır ve buna ECTS ya da AKTS eşleşmesi denir.

Önemli Uyarı: Eramsus + öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrenciler iki kurumdan da en az 29 en fazla 31 ECTS almak zorundadırlar. Bu kuraldan dolayı ders eşleştirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Yurt dışında aldığınız dersleriniz ECTS – AKTS  sayesinde Türkiye’deki üniversitenize geri döndüğünüzde akademik tanınmanız (ECTS ders eşleşmesi) onaylanır ve aldığınız dersler transkriptinize işlenir.

Saygılar.

(ingilizce seviyenizi test etmek isterseniz misiniz? buradan ücretsiz online ingilizce sınavımıza ulaşabilirsiniz.)

Eramsus Raven Team