Erasmus + Anlaşması / Eramsus+ Bilateral Agreement

Erasmus İkili anlaşması, iki  öğrenim kurumunun yani üniversitenin Erasmus programı kapsamında, birbirlerinden bekledikleri şartları ve amaçları belirten niyet mektubuna benzer, iki tarafın karşılıklı olarak anlaşacağı ve istedikleri taktirde birbirlerini haberdar ederek  değişiklik yapabilecekleri bir anlaşmadır.

İkili anlaşma yapmak için ortak/partner üniversite nasıl bulunur? 

Öğrenci Öğretim görevlisi ya da Personel değişimi yapabilmek  için anlaşma yapacak olan üniversitenin fakülte ve ile ilgili ikili anlaşmalar yapmaları  gerekmektedir.

Peki bu anlaşmaları yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor ?  

  • Hepsinden önce eğer üniversitenize bir anlaşma kazandırmak istiyorsanız networking üzerinden yürümenizi tavsiye ederiz. Farklı üniversitelerden birebir tanıdığınız kişilerle anlaşma yapmak her zaman daha kolay ve etkili olacaktır. Üniversitenizde eğer daha öncedne yurt dışına gitmiş akademistenleriniz ya da idari personelleriniz varsa bu sizin için büyük bir avantajdır.

Önemli not: Lütfen bu insanları sömürmeyiniz.

  • Fuar, Seminer, Sempozyum gibi yöntemlerle partner olmak istediğini üniversitelere davetiye gönderebilir ve üniversitenizin sunumunu daha sağlıklı bir şekilde yapaiblirsiniz.

Önemli not: Katılımcıların yol, yemek, konaklama masraflarından birini karşılasanız bile çekici gelecektir. Hepsini karşılarsanız koşa koşa gelmeleri de mümkün tabi.

  • Üniversitenizin personelini partner olmak isteidğiniz üniversitelere ziyaret gerçekleştirmesi için ve orada sunum yapabilmesi için gönderebilirsiniz. 1 haftalık bir iş gezisiyle 10 anlaşma gibi bir rakama ulaşabilirsiniz.

Önemli not: Lütfen bu insanları sömürmeyiniz ve tüm avrupa ile anlaşma yapmalarını beklemeyiniz.

  • Eğer araştırmanızı iyi yaparsanız yurt dışındaki sempozyumlara da ziyaretçi olarak katılabilir ve anlaşma yapabilecğeiniz üniversitelerle yüzyüze görüşebilirsiniz.
  • Anlaşma yapabilmek için iki tarafın da birbiri ile uyumlu içeriklere sahip olması gerektiği şartını kesinlikle unutmayın. Hem karşı tarafın hem de üniversitenizin bünyesinde barındırdığı bölüm ve fakülte isimleri birebir aynı olmasa bile içerik olarak en az %70 uyumlu olmak zorundadır. Özellikle öğrencilerin ders sıkıntısı çekmemesi için direkt aynı bölüm üzerinden anlaşma yapılamadığı durumlarda alakalı bölüm anlaşması yapılırsa ders içeriklerinin tek tek üniversitenizdeki akademisyenler tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Erasmus Raven Team