Erasmus Dönüşü Transkripte İşlenecek Ders Sorunu

Aslında bu tarz yazıların, üniversitelerin Erasmus + Web sitelerindeki Sıkça Sorulan Sorular bölümlerinde kesinlikle bulunması gerekmektedir. Biz yine de yazalım.

Birçok Erasmus  öğrencisinin ve Akademisyenin Learning Agreement hazırlarken  fark etmediği fakat Erasmus + öğrenim hareketliliği sonrası başlarına büyük bela olan Erasmus dönüşü  transkirpte işlenecek olan kredi miktarı her yıl birçok öğrenciyi geri dönülemez şekilde mağdur etmektedir. Konuyu gereksiz yere uzatmadan olması gerekeni hemen açıklayalım.

TÜRKİYE ERASMUS
X DERSİ KREDİSİ 5 ECTS X DERSİ Y DERSİ KREDİSİ  3 ECTS Y DERSİ

Yukarıdaki örnekte öğrencimiz learning Agreement hazırlarken Türkiye’de 5 ECTS olan X dersini Avrupa’da eğitim göreceği üniversitedeki 3 ECTS olan Y dersi ile eşleştirmiş. Öğrenci bu dersten başarılı olarak geri döndüğünde eğer bir dönem boyunca alması gereken tüm dersler öğrenci gitmeden önce eşitlendiyse  ve kendi üniversitesinde 30 krediyi tamamladığı halde kredi farklılıkları nedeniyle karşı üniversiteden aldığı kredilerin toplam 30 ECTS’in altına düşüyorsa Öğrencinin karşı okuldan aldığı dersin değil Türkiye’deki dersin ECTS kredisi transkripte yansıtılmalıdır. 

Peki neden? BOLOGNA  ve ECTS‘ in amacı Dünya üzerindeki tüm kredileri bir şekilde eşitlemeye çalışmak ve farklılıkları en aza indirmektir.

Eğer karşı okuldan alınan kredi yazılır ve genel öğrenim kredi hesaplamasında da karşı okuldan aldığı krediler transkripte  işlenirse ne olur ?

Öğrenci burada 30, karşı okulda 29 ECTS alırsa geri geldiğinde dönemlik 30 kredi alma şartı olduğu için 1 krediden kalır ve okulu uzar. Birçok üniversite bu hatayı yapmaktadır ve öğrencilere verecek cevapları olmadığı için yönetmelik bu şekilde diyerek konuyu kapatmaktadır.

Bu durum kesinlikle kabul edilemez.

Bilginize.

Erasmus Raven Team