Personel Hareketliliği Hibesi ve Şartları

Erasmus Personel hareketliliğinden faydalanacak personele gündelik hesaplama üzerinden hibe verilmektedir.

İşin özünde bu hibe, hareketlilikten faydalanacak olan personele katkı amacıyla verilmektedir ve yurt dışındaki tüm masraflarını karşılayacak diye bir durum yoktur. Ayağınızı yorganınıza göre uzatınız lütfen.

Türkiye’deki üniversiteler genelde, maksimum 5 gün faaliyet süresi belirlediği için hareketlilikten faydalanacak olan personeli 5 iş günü olacak şekilde EURO olarak hibelendirir. 5 günden fazla kalınması durumunda ekstra hibe ödemesi yapılmaz.

Ülkeler, yaşam standartlarına göre ”Hayat Pahalılıkları’‘ başlığı altında 4 gruba ayrılmıştır. Aşağıdaki tablodan ülkeleri ve hibe miktarlarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Hayat Pahalılıklarına Göre Ülke Grupları Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Günlük Hibe Miktarları EURO
1. Grup Program Ülkeleri Danimarka, Hollanda, İngiltere (Birleşik Krallık), İrlanda, İsveç 144
2. Grup Program Ülkeleri Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya, Yunanistan 126
3. Grup Program Ülkeleri Almanya, İspanya, Letonya, Makedonya, Malta, Portekiz, Slovakya 108
 4. Grup Program Ülkeleri Estonya, Hırvatistan, Litvanya, Slovenya 90

Önemli Uyarı: Yukarıdaki hibe miktarları dışında öğrencilere ekstra bir hibe verilmemektedir. 

Önemli Uyarı: Bu tablo, sadece yurt dışındaki bir kurumdan ders vermek üzere davet mektubu alan personel için geçerlidir.

Ek olarak, seyahat mesafesinin hesaplanması için Erasmus programını yürütmekle sorumlu olan Avrupa Komisyonunun kullandığı yazılım olan ”Distance Calculator” yani ‘‘Mesafe Hesaplayıcısı’’ kullanılmaktadır.

Kendisine buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu yazılım, katılımcıların ne kadar hibe alacağını belirlemek için tasarlanmamıştır. Hareketlilikten faydalanacak olan personelin alacağı  hibe miktarı, Ülkelerin Ulusal Ajanslarına ve hareketliliğe dahil olan kurumların kayıt masrafları da dahil olmak üzere birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Mesafeye göre hesaplanan hibe miktarı tablosu aşağıdaki gibidir.

Elde Edilen ‘KM’ Değeri Hibe Miktarı (EURO)
100 ile 499 KM arasında 180
500 ile 1999 KM arasında 275
2000 ile 2999 KM arasında 360
3000 ile 3999 KM arasında 530
4000 ile 7999 KM arasında 820
8000 KM ve üzeri 1100
  • Bu yazılım ile hareketlilikten faydalanacak olan personelin Türkiye’deki  ikametinden, Avrupa’daki hareketlilikten faydalanacağı kuruma kadar olan bu 2 nokta arasındaki km değeri alınır ve bu tablo kullanılarak seyahat hibesi hesaplanır. Unutmayın ki  hareketlilikten faydalanacak olan personelin aktarmalı olarak seyahat etmesi,  mesafe hesaplamasını etkilemez.
  • Personele yapılacak olan ödeme hareketlilik öncesi toplam hibenin %80’i ve hareketlilik sonrası toplam hibenin kalan %20’si olacak şekilde gerekli tüm evrakları teslim edildikten sonra 2 taksit şeklinde yapılır. Personel hareketliliği için gerekli evraklar.
  • Bu hareketlilik için uygun olmayan kuruluşlar; AB kurumları ve AB ajansları, AB programları dahilinde faaliyet gösteren ve bir miktar da olsa hibe alan kuruluşlar, Büyük elçilikler, Konsolosluklar ve Fahri konsolosluklar gibi.

Ayrıca şu an bakımdayız. Gerisini de en kısa zamanda yazacağız.

Erasmus Raven Team