Erasmus İngilizce mi?

Bu soru Erasmusa katılan herkesin son anda   farkettiği ve her seferinde de ısrarla anlamak istemediği en büyük ve en saçma sorunlarından birisidir. Sebebi de bir çok Türk’ün yabancı dil diyince aklına direkt İngilizce’nin gelmesidir.

Cevabı da bir o kadar düz ve basittir. Hayır. Erasmus ingilizce değildir. Çünkü Erasmus herhangi bir ders ya da kullanma kılavuzu değildir. Bu yüzden  sadece belli bir dil dahilinde gerçekleşeceğini düşünmek saçmadır. Erasmus sınavına İngilizce girmiş ve tüm mülakatlardan geçmiş olabilirsiniz. Hatta üniversitenizde 1. bile olabilirsiniz fakat bu seçtiğiniz üniversitenin eğitim seviyesini belirlemez ve bu durumu hiç kimse değiştiremez. Bir çok üniversitenin Erasmus+ anlaşmasında bile İngilizce eğitim verilecektir yazdığı halde yeterli öğrenci sayısına ulaşılamamasından, hoca bulunamamasından ya da gittiğiniz üniversitedeki öğrencilerin İngilizce seviyelerinin iyi olmamasından dolayı kendi anadillerinde eğitim görmeniz gayet olasıdır.

Unutmayın ki anadili İngilizce olmayan bir ülkede belli bir süre eğitim görmeye gidiyor olmanız alacağınız eğitimin kesinlikle İngilizce olacağı anlamına gelmez. Yabancı dilde eğitim vermek ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da büyük bir sorundur. En nihayetinde anadili dışında eğitim verecek kadar akademik seviyede yabancı dil bilen eğitmen bulmak da biraz zor ve pahalıdır.Tabi ki bir çok üniversite anadili dışında eğitim vermektedir fakat siz yine de buna güvenmeyin ve seçeceğiniz üniversitenin eğitim dili ile ilgili detaylı bir araştırma yapın. Çünkü eğer Erasmus ile eğitim göreceğiniz ülke eğer Fransa,İtalya,İspanya, gibi bir ülkeyse %70 ihtimalle ülkenin kendi anadilinde eğitim görürsünüz. Eğer Polonya,Macaristan,Romanya,Bulgaristan,Yunanistan,İsveç,İsviçre gibi ülkelere giderseniz İngilizce eğitim almanız %85 civarlarındadır bu da kulağınıza küpe olsun.

Bu ülkeleri eğitim dili davranışlarına göre 3’e bölebiliriz

  • Dilinin yok olmasından nedensiz bir biçimde korkan ya da sırf ırkçılık olsun diye sadece kendi diline ağırlık veren iyi gelişmiş ülkeler, (aslında ülke olarak değil üniversite olarak bakmak gerek)
  • Öğrenci çekebilmek için İngilizce eğitime ağırlık gösteren az gelişmiş ülkeler,
  • Fazla gelişmişlikten dolayı hem kendi dillerinde hem de İngilizce olarak eğitim verebilen ülkeler.

Unutmadan belirtelim, eğer sınava İngilizce harici bir dilden girdiyseniz mesela Rusça, zaten normalde eğitim gördüğünüz dil de Rusça olduğu ve muhtemelen  tercümanlık öğrencisi olduğunuz için gittiğiniz ülkede eğitim göreceğiniz dil de rusça olur. Eğer lehçe çevre mühendisliği ya da katalanca su ürünleri  okuyorsanoz o da sizin başarınız olur ne diyelim.

Aklınızda bulunsun.

Erasmus Raven Team