Erasmus konaklama derdi.

Gideceğiniz ülkede akrabanız varsa ve sürekli orada kalacaksanız bu yazıyı okumanıza gerek yok.Fakat siz! Hiçbir tanıdığı olmayan cesur minnoşlar! Sıcak bir yuva,bir ana, bir bacı, bir gardaş olmadan yapayalnız o uçsuz bucaksız diyarlarda… evet.

Her zaman söylediğimiz gibi plan program yapmanız gerekiyor. Erasmus öğrencisinin en çok önem vermesi gereken şey konaklamadır.

Zaten 3 seçeneğiniz var.

Hostel

Eğer çok fazla para biriktiremediyseniz ya da plan yapmadıysanız önceliğiniz hostel olabilir. Bakın hotel (otel) değil hostel. Çok karıştıran var bunu. Hosteller ucuzdur ama hepsi ortak kullanım alanı mantığıyla çalışır. Yani bir odada 6,7 hatta 8 kişi kalabilirsiniz. Banyo ve mutfak da bu ortak kullanım alanlarına dahil tabi.

”Bana koymaz ben tanışır arkadaş olurum insanlarla” diyorsanız siz bilirsiniz. Güvenlik açısından bir tavsiyemiz yok çünkü tanımadığınız insanlarla aynı odadasınız ama unutmayın onlar da sizin gibi tanımadıkları insanlarla aynı odadalar. Genelde gezginler için yaratılmıştır hostel mantığı yani uyu git ama zamanla öğrencilerin de çok işine yaramıştır. Kısacası kendinizi toparlayana kadar size zaman kazandırır hostel.

Yurt

Bu önceden planlama gerektirir. Gideceğiniz üniversite ile learning agreement görüşmelerini yaparken yurt var mı? kampüse ne kadar yakın? odalar kaç kişil? kullanımı ne oranda? ücreti nasıl ve ne zaman ödüyoruz gibi sorular sorun. Zaten hemen cevap verirler var ya da yok diye.

Bazı üniversitelerin kendi yurtları yoktur ama anlaşmalı oldukları yurtlar vardır. Sizi onlara yönlendirebilirler. Pazarlık yapın çünkü zorundasınız. Sonuç olarak öğrencisiniz ve sınırlı kaynaklarla gidiyorsunuz. Hesabınızı iyi yapın.

Daire 

Tabi ki hepiniz bunu istiyorsunuz. ” abi bi daire kiralarım çiçek gibi kimse bana karışamaz” diyorsanız ülkeden ülkeye aşırı bir fiyat farkı var habeirniz olsun. Öğrenci için en uygun ev her zaman eşyalı ve faturaları kiraya dahil evdir. Tabi ki bunlar kiraya ekstra olarak bincektir ama fatura peşinde koşma derdiniz olmayacak.

Eşyasız ev bulursanz bir de oraya eşya taşımak ardından da onları elden çıkarmak zorunda kalacaksınız. Çok uzun iş ve emin olun değmez. Elinizden çıkarabileceğinize eminseniz siz bilirsiniz tabi.

Faturaların kiraya dahil olduğu bir yer bulmak her zaman avantajlıdır aklınızda bulunsun. Kiranızın %15’i gibi bir oran olur bu genelde. Bulduktan sonra da Yaz/Kış kökleyin klimayı, ağlatın interneti, ışıkları suları hiç kapamayın ev yansın su bassın umurunuzda olmaz.

Daire tuttuysanız bir de ev arkadaşı bulursanız yeme de yanında yat. Güvendiğiniz birisiyle tutmaya özen gösterin. ” Pek tanımıyorum ama zamanla güveniriz birbirimize” diyen tiplerden olmayın. Herkesi kendiniz gibi sanmayın. Ne yapacağınız bilemezsiniz.

Budur.

E.R.T.