Erasmus neden sadece Avrupa için geçerli ve neden istediğim her üniversiteye gidemiyorum?

Hellö gençler. Bugün yine her Erasmus öğrencisinin beyninde yer etmiş ve IMDB’ den 3 puan bile alamamış diziler gibi gereksiz dramalar yaratan sorularınıza net bir cevap vereceğiz.

Neden Erasmus ile her istediğim ülkeye  gidemiyorum !!?

Çünkü Erasmus programı Avrupa birliği tarafından bulundu ve öncelikle biz bunu kendi içimizde bi halledelim dediler. Bu sorunun cevabı bu kadar nettir. Peki hep mi böyle kalacak derseniz bu durum yavaş yavaş değişmekte çünkü yeni dönemde Erasmus+ ile birlikte program yavaş yavaş Avrupa dışına çıkmaktadır. Fakat bu epey bir zaman alabilir bu yüzden şimdilik Avrupa ile yetineceksiniz. Gitmek istediğiniz ülkelerden herhangi birisi zamanla Erasmus programına dahil olursa eğitim hakkınız elinizden hiçbir zaman alınmayacağı için isterseniz 50 yaşında bile Erasmus yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim neden Avrupa’daki her istediğim üniversiteye gidemiyorum !!?? sorusuna. Teknik olarak gidebilirsiniz fakat bunun için bazı koşullar bulunmakta.

Öncelikle üniversitenizin gitmek istediğiniz üniversite ile bir Erasmus anlaşması yapması gerekmektedir. Bu anlaşmanın yapılabilmesi için de üniversitenizin gitmek istediğiniz üniversite ile aynı fakültelere ya  da bölümlere sahip olması gerekmektedir. Bunların %100 aynı olması şart değildir ama %70 oranında ders uyuşması olmak zorundadır ki bir Learning Agreement hazırlayıp orada derse girebilesiniz. Bunun için de 2 üniversitenin oturup etraflıca konuşması ve birbirleri ile öğrencilerine sundukları dersleri paylaşması gerekmektedir. Sadece ders uyuşması da yetmez tabi üniversitenizin eğitim kalitelisinin de belli bir seviyede  olması gerekmektedir. Eften püften üniversitelerle kimse anlaşma yapmak istemez.

Önemli not: Üniversite seçimlerinizi yaparken eğer seçtiğiniz üniversitede Erasmus yapmak istiyorsanız kesinlikle ilgilendiğiniz üniversitelerin anlaşma sayısına ya da ne kadar Erasmus öğrencisi gönderdiğine bakarak seçim yapmayın !!  Seçiminizi etkilemesi gereken asıl unsurlar Erasmus anlaşması yaptıkları üniversitelerin dünya üniversiteleri sıralamasında bir yeri olup olmadığı ve gelen Erasmus öğrencilerinin hangi ülkelerden geldiği olmalıdır. Eğer öğrenebilirseniz spesifik olarak hangi ülkelerden gelmişler diye bakın. Bazı üniversitelere yıllık 100 hatta 150 Erasmus  öğrencisi gelir fakat bunların %70′ i Almanya’ dan gelen Türk öğrencilerdir ve aslında bu bir kalite göstergesi değil memleket hasretidir. Lütfen ırkçılık olarak algılamayın fakat eğer bir üniversiteye İngiltere, Fransa, İsveç, İtalya, Almanya gibi ülkelerden 10-15 kişilik gruplar halinde Erasmus öğrencisi geliyorsa işte o üniversiteyi seçebilirsiniz. Aklınızda bulunsun.

Devam edelim. Benim üniversitem sağlamdır diyorsanız ve üniversitenize güveniyorsanız gitmek istediğiniz üniversite ile bir anlaşması yoksa direkt olarak o üniversite ile iletişime geçip bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Erasmus ofisleri genelde çok yoğun oldukları için anlaşma yapmaya çok da vakitleri olmayabiliyor. Mobing mode=infinite olan ofisler hariç. Gitmek istediğiniz üniversite ile konuşun ve üniversiteniz ile anlaşma yapmak isterler mi diye bir sorun. Eğer ilgilenirlerse sizden üniversitenizin akademik durumu ile ilgili detaylı bilgi isteyebilirler. Gönderebilirseniz ne ala fakat gönderemezseniz kendi Erasmus ofisinize gidin ve durumu anlatın. Seve seve yardımcı olacaklardır. Zaten onların da işine gelir beleş üniversite. Eğer anlaşabilirlerse sonraki akademik yıl Erasmus yapabilirsiniz.

Önemlki Not: Erasmus anlaşmaları her zaman bir sonraki sene aktifleşir. Anlaşmanın yapıldığı yıl o üniversiteye gidemezsiniz.

Sonuç olarak  Erasmus ile ilgili özgürlüğünüzü tek faktör üniversitenizin Erasmus ofisidir.

Hadi bays.

Erasmus Reyvın tiim.