Erasmus öğrenim hareketliliği nedir ?

Erasmus öğrenim hareketliliği en basit haliyle, bir yükseköğretim öğrencisinin (üniversite öğrencisi) eğitim gördüğü Türkiye’deki üniversitenin (Sending InstitutionErasmus anlaşması olan Avrupa’daki bir üniversiteye (Receiving Institution)  1 ya da 2 dönem olacak şekilde herhangi bir ücret ödemeden eğitim görmeye gitmesidir. Bazı üniversitelerde trimester vardır, bu da 3 sömestır olduğu manasına gelir. Hareketliliğe güz dönemi giden öğrenciler iki kurum da kabul ederse bahar döneminde de eğitimlerine devam edebilirler.

Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalan öğrenciler her seviye için 12 ay yani 2 dönem öğrenim ve 1 dönem staj olarak hareketlilikten faydalanabilirler.

Yani Ön lisans ve Lisans 12 ay, Yüksek lisans 12 ay ve Doktora 12 ay. 

Önemli Uyarı: Öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen adaylar Erasmusa gittiklerinde en az 90 gün kalmalıdırlar. Aksi taktirde hareketlilikleri geçersiz sayılır ve aldıkları tüm derslerden kalırlar.  

Ücret ödemeden derken, üniversiteye eğitim ücreti ödemiyorsunuz. Diğer her şey ücretli tabi. Coşmayın.

  • Erasmus hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, bu programdan bireysel olarak faydalanamazlar. Bu hareketlilikten faydalanabilmek için Erasmus ofisi olan bir üniversite öğrencisi olması gerekmektedir.

Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmak için gerekli şartlar:

  • Dönemlik not ortalamanızın ön  lisans ve lisans öğrencileri için en az 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50 olması gerekmektedir . Bu da demek oluyor ki üniversiteye başladığınız ilk yıl Eramsus sınavına girip bir sonraki  Akademik yıl Erasmus’a gidebilirsiniz.
  • Eğitim görülen Türkiye’deki üniversitenin yaptığı yabancı dil sınavından geçer not almak. Bu geçerli notu genelde sınavı yapan üniversite belirler fakat dil seviyenizin en az B1 olmasında fayda var.
  • Hareketlilik esnasında öğrencinin alacağı derslerin en az 30 ECTS olması gerekmektedir. 29 ve  31 ECTS arası kredi almanızda da bir sorun yoktur fakat bazı okullar eksik krediniz var diyerek sorun çıkarabilir. Siz 30’un altına düşmemeye bakın.

Önemli Uyarı: Sömestır tatilleri ve resmi tatiller dışında Hareketliliğin kesintisiz olarak sürdürülmesi şarttır. Okula gir çık git gez çok yaparsanız sıkıntı. Pasaportunuzdan ve katılım sertifikanızdan zaten ne yaptığınız da anlaşılacak. Saklamaya çalışmayın.

Başka da  bir kural yoktur. Gerisini üniversiteler aralarında Erasmus anlaşması yaparak hallederler zaten.

Aklınıza gelecek soruları da biliyoruz rahat olun.

Öğrenim Hareketliliği ile ilgili Sormanız Gereken Sorular.

Para olayları da var tabi.

Öğrenim Hareketliliği hibesi.