Erasmus sağlık sigortası nasıl olmalıdır?

Nereden çıktı bu Erasmus sigortası falan hiç demeyin çünkü Erasmus sigortasız olmaz! Bu yüzden ofis çalışanlarını ve danışman hocalarınızı taciz etmeyi bırakın. Öğrenci olduğunuz için ebeveynlerinizin sigortasından faydalanıyor olabilirsiniz ancak bu sigorta yurtdışında geçerli değildir. Kendinize ayrıca bir sigorta yaptırmanız gerekmektedir ve evet ona da para vereceksiniz tatlışlar. Bedavaya gidilmiyor malesef (:

Bu sigorta herhangi bir sigorta şirketinden yapılabilir. Yeter ki ingilizcesini de verebilsinler. Gittiğinizde başınıza bir kaza gelirse sigortanızın ingilizcesinin olması işinize yarar. Ayrıca konsolosluk da talep edebilir belli olmaz.

Ücretlendirmeler alınan firmaya ve sigortanın süresine göre 80, 90 ya da 150 TL  şeklinde değişkenlik gösterebilir. Zaten staja gidiyorsanız 3 ay öğrenime gidiyorsanız da 6 aylık ya da 1 yıllık yaptıracaksınız

Bazı ülkeler illa kendi sigortalarını isteyebilir bu yüzden konsolosluğa bi sorun. Mesela fransa ve finlandiya şart koşmaktadır. Aklınızda bulunsun. Ayrıca bazı ülkeler de kendi genel sağlık sigortalarına başvurmanıza olanak sağlayabilir. Mesela polonya.

Önemli not: Sigortanız gideceğiniz ülkeye girdiğinizde başlar ve geri dönmemek üzere ülkeden çıktığınızda biter. Yani gir çık yaptığınızda tekrar sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.

Karşılaşacağınız sigorta türü ağırlıklı olarak 2 türde olacaktır. Daha fazlasını sunmazlar öğrenci olduğunuz için. Zaten ihtiyacınız da yoktur.

1- Standart Seyahat sigortasıdı.

Bu sigorta maksimum 90-92 gün olarak yapılır ve 30.000 EURO/DOLAR kadar teminat sağlar. Ancak bu sigorta ile ayakta tedavi göremezsiniz. Yani yatalak değilseniz parasını siz verirsiniz.

2-  Yurtdışı Eğitim Sağlık Sigortası 

Bu sigorta yırtdışında aldığınız eğitim bitene kadar devam eder ve ayakta tedavilerinizi de karşılar.

Şimdi bu sigortalardan birini alırken sizden istenen bazı şeyler de var tabi.

  • Yurtdışında eğitim göreceğiniz sürenin tamamını kapsayacak şekilde olması. Yani kabul mektubunuzdaki süre aralığı hatta biraz fazla da olabilir.
  • Ayakta tedaviyi kapsarsa sizin için daha iyidir.
  • Üzerinde eğitim amaçlı olduğu ya da Erasmus öğrencisi olduğunuz için verildiğini belirtsin.

Bu arada eğer sadece staj için gideceksiniz sigortanızın Mesuliyet/Kaza sigortası  şeklinde düzenlendiğinden emin olun.

 

Hadi bakalım.

Erasmus Raven Team