Erasmus Sınavına hazırlık

Erasmus hayallerinizi gerçekleştirebilmek teknik olarak önünüzdeki tek somut engel Erasmus sınavıdır. Bu sınavı çok da kafanıza takmanıza gerek yoktur aslında. Erasmus sınavı yıllardır yapılıyor ve yıllardır bir çok öğrenci kolaylıkla sınavdan geçip Erasmus’a gidiyor.

Ne dersek diyelim korkularını dindiremeyen öğrenciler her zaman vardır. Bu yazımız size gelsin tatlışlar. Korkacak bir şey yok.

Peki Eramsus sınavına nasıl hazırlanmak gerek?

1- Öncelikle sabah akşam bu sınavı düşünmeyin. Normal bir insan gibi hayatınıza devam edin. Akşamları ya da boş bulunduğunuz zamanlarda açın bir iki çalışın ve sıkılırsanız hiç zorlamayın kendinizi. Eğer gerçekten gitmek istiyorsanız zaten zihniniz sizi zorlayacaktır.

2- Gireceğiniz sınav zaten bi yabancı dil sınavı. Eğer hiç  yabancı dil bilmiyorsanız ve sınava 2 / 3 ay varsa siz yine de sınava girmemezlik yapmayın. Girin ve tarz sorular çıkıyor, speakingde ne konuşuluyor öğrenin. Daha sonra bu tecrübeniz üzerinden çalışırsınız. Unutmayın üniversitede okuduğunuz sürece Erasmus’a gidebilirsiniz. 1 sene geç gittiniz diye evsiz barksız kalacak değilsiniz. Büyütmeyin bu kadar.

3- Erasmus ofisinin etrafında gezinin, içeri girin ve yabancı öğrencilerle arkadaşlık kurmaya çalışın. Bu şekilde speaking seviyenizi geliştirebilirsiniz. Onlar da zaten bir türk görünce hemen ileitşime geçeceklerdir. Boşuna Türkiye’ te gelmediler sonuçta.

4- Not ortalaması önemli. Bunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Ne kadar yüksek not ortalamanız varsa Erasmus’a gidebilme ihtimaliniz o kadar artar. Ancak unutmayın bu Eramsus şansınızın yarısını etkilemektedir.

5- Speaking kısmına gelince ya yapamazsam demeyin. Yapamadığınızda sizi vurmayacaklar. Onlar da zaten sizi göndermek istiyorlar. Rahat olun ağızınıza geleni söyleyin. Yabancı dil biliyorsanız zaten beyniniz gerisini halleder. Kasmayın kendinizi.

Kısacası çok fazla şeyapmayın. Çalışın girin geçemezseniz bir daha girersiniz. Lisans okurken gidemezseniz yüksek lisans okurken denersiniz. Yüksek lisans okurken gidemezseniz Doktora yaparken denersiniz.

Hatta size bir kıyak geçelim. Geçmişte çıkan soruları verelim. Oturun biraz inceleyin.

Erasmus sınav örnekleri

Raad olun.

Öptük.

Erasmus Raven Team