Erasmus Staj hareketliliği nedir ?

Erasmus Staj Hareketliliği bildiğiniz normal stajdır. Normal stajdan tek farkı yurt dışında çalışacak olmanızdır. Stajınızı maksimum 2 ya da 3  ay olarak yapabilirsiniz ve sadece yazın yapabilirsiniz. Eğitim gördüğünüz Türkiye’deki üniversitenizin eğer staj bulma odaklı olarak Avrupa‘da bağlantıları ya da ofisleri varsa size staj yapabilecek yerler bulabilirler. Fakat bu hizmeti sunan üniversite sayısı neredeyse yok denilecek kadar azdır.

Not: Staj Hareketliliğinin Öğrenim Hareketliliğinden tek farkı, öğrencilerin sınava girdiği akademik yılın yaz dönemi ya da bir sonraki akademik yılın yaz döneminde gidebilmek gibi bir seçim lüksleri olmasıdır. Öğrencilerin Staj Hareketliliğinden faydalanabilmesi için zorunlu stajlarının olması da şart değildir. Stajını önceden yapmıış ya da staj zorunluluğu olmayan öğrenciler de staj hareketliliğinden faydalanabilir. Öğrenci isterse tüm derslerini  ve kredilerini tamamlandıktan sonra okul ile ilişkisini kesmeden ilk 12 ay içerisinde staj hareketliliği yapılabilir. Yani staja illa yazın gidilecek diye bir şey yok. Dersin yoksa gidersin kardeşim. O kadar. 

Erasmus staj hareketliliğinden faydalanmak için gerekli şartlar:

  • Dönemlik not ortalamanızın ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50 olması gerekmektedir .
  • Eğitim görülen Türkiye’deki üniversitenin yaptığı yabancı dil sınavından geçer not almak. Bu geçerli notu genelde sınavı yapan üniversite belirler fakat dil seviyenizin en az B1 olmasında fayda var.

Önemli Uyarı: Sömestır tatilleri ve resmi tatiller dışında Hareketliliğin kesintisiz olarak sürdürülmesi şarttır. Okula gir çık git gez çok yaparsanız sıkıntı. Pasaportunuzdan ve katılım sertifikanızdan zaten ne yaptığınız da anlaşılacak. Saklamaya çalışmayın. 

Aklınıza gelecek soruları da biliyoruz rahat olun.

Staj Hareketliliği ile ilgili Sormanız Gereken Sorular.

 

Stajyer köle değildir. Para olayları da vardır.

Staj Harekeltiliği hibeleri ve şartları.