Erasmus staj yeri nasıl bulunur?

Erasmus öncesi ingilizce kursu mu lazım annem?

MAGIC TALK ACADEMY  tıkla bi. 


Evet minnoşlar bugün yine ofis çalışanlarını deli eden bir Erasmus+ sorununa değineceğiz. Erasmus staj yeri nasıl bulunur?  

Hayatı boyunca bilgisayarı sadece saçma sapan  sosyal ortamlarda poz yapmak ve kendini kanıtlamak için kullanan çomarlar gibi ” ben nasıl bulucam staj yerini?, avrupa’ da tanıdığım yoq!, onu da mı biz bulucaz?, e o zaman okul ne işe yarıyor?” şeklinde sorular sorup insanları sinir küpüne çevirmenize hiç gerek yok. 24 saat elinizde telefonla geziyorsunuz. Emin olun bundan daha kalitelisiniz ama henüz farkında değilsiniz. İşin kolayına kaçıp kendi potansiyel başarısızlığınızın faturasını ofis çalışanlarına yüklemeyin. Dümdüz olursunuz haberiniz olmaz.

Öncelikle biraz özgüven lazım. Evet üniversitede öğrencisiniz ama iş dedikodu için malzeme bulmaya gelince aradıklarınızı çok kolay bulabiliyorsunuz. İşte bu paçoz huylarınızı biraz da işe yarar şeyler için kullanmalısınız. Açın google amcayı ve ” internship opportunities” veya  ” bölümünüzün adı internship opportunities” yazın. Emin olun tonlarca internet sitesi çıkacaktır. Biz yine de birkaç link verelim eliniz alışsın.

  • ab-ilan.com
  • goabroad.com/
  • who.int/employment/internship/en
  • cosmopolitalians.eu
  • europelanguagejobs.com/jobs
  • trainingexperience.org
  • globalplacement.com

Çıkar mı çıkar belli olmaz.

Diyelim ki bunlar olmadı ben kendim bakacam dediniz ve başladınız araştırmaya. Çıkan sitelerin içinden bölümünüzle alakalı bir yer bulmak için günlerce haftalarca araştırma yaptınız ve bir yer buldunuz diyelim. (Arayan bulur. Miyavlamayana terlik yok) Sonrasında  ”abi ben gelim mi? ”  diye bodozlama mail atmayın. Önce hazırlık yapmanız gerek. Sonuçta bu bir staj da olsa aslında iş başvurusu yapıyorsunuz. Stajın da amacı iş hayatınızda karşılaşacağınız mobinglerin neler olduğunu görmek ve ona göre okuyup düzgün bir iş bulmanızı sağlamaktır. Bu da aklınızda bulunsun.

Önce güzel bir CV hazırlamanız gerekiyor. Türkçe sivi olarak okunan bu CV’nin açılımı Curriculum Vitae‘ dir. Tam anlamı özgeçmiştir. Kelime anlamını boşverin. Peki CV nasıl hazırlanır? Google amca size tonlarca sayfa sunmakta ama Erasmus yapacaksanız size lazım olan Europass CV formatıdır. Linki de budur. Europass CV gayet sade ve açıklayıcıdır. Normal iş başvurularınızda bile kullanabilirsiniz. Okuyan kişinin gözünü yormaz ve dünyada milyonlarca kişi bu CV ‘yi kullanmaktadır. Valla!

Europass CV yaptıktan sonra şimdi sırada Motivation Letter var. Niyet Mektubu olarak da geçer bu meret. Nedir peki bu? Kısaca kendinizi tanıtmanıza  yarayan  ve ne amaçla başvurduğunuz yerde çalışmak istediğinizi anlatan bir ön yazıdır aslında. Muhtemelen CV’ de çok fazla bir iş geçmişiniz olmayacağı için Motivation Letter ile özgeçmişinizi desteklemiş oluyorsunuz. Bizde bir örneği olacaktı şuraya bi bakıverin. İçeriğini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Biraz derme çatmadır ama fikir versin diye bu şekilde yaptık. Lagaluga yapmayın.

Bunlar bittikten sonra size bir de mail taslağı verelim ve bu iki evrakı mailinize ekleyip altına da bu yazıyı çaktıktan sonra gönderin gitsin. Size önerimiz haftada 4- 5 kere mail atın. Zaten 50-100 mail attıktan sonra olacak şey 20 şirket geri döner, 9 şirket başvurunuzu kabul etmez fakat  sonunda 1 şirket atla gel der.

Kabul aldıktan sonra yapmanız gerekenleri zaten okulunuz size söyler. He yok ben sizden öğrenmek istiyorum derseniz ahan da burda.

Hadi bakalım.

(ingilizce seviyenizi test etmek isterseniz misiniz? buradan ücretsiz online ingilizce sınavımıza ulaşabilirsiniz.)

Erasmus Raven Team