Erasmus stajı için COS number nasıl alınır?

Eziyettir ama lazımdır yoksa staj yapaman gurban. Çok fazla karman çorman anlatım olduğu için bu yazımızı kısa tutuyoruz ve başlıyoruz tatlışlar.

Kısa ve öz bir şekilde anlatacağımız için uzun halini isteyenler buradan inceleyebilir. İyice okuyup anlayın. Ayrıca alacağınız vize türü budur.  Bunu da iyice okuyup anlayın.

Unutmayın! İngiltere vizesine direkt olarak başvuru yapmıyorsunuz. Önce COS numaranızı alıyorsunuz sonra bu cos numarası ile vizeye başvuruyorsunuz.

Evet başlayalım

  • Tier 5  COS başvuru formu. / Project Reference Number’ı Eramsus ofisinizden isteyin.
  • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin uzun olması gerekmektedir. 6 aylık filan çıkarmayın bu çok önemli. Eğer geçerlilik süresi bitmeye yakın bir pasaportunuz varsa hemen yenisini çıkarın.
  • Stajınız bittikten sonra Türkiye’ye dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportunuzun ön ve arka  kapakları dahil renkli olarak en az 600 dpi (yüksek çöznürlük) ile taratılmış ve pdfleştirilmiş hali,
  • Hem Türkiye’deki üniversiteniz taraınfan hem de İngiltere’ deki staj yapacağınız kurum tarafından  tamamen doldurulmuş, imzalanmış ve damgalanmış training agreement (yine pdf)
  •  İngiltere’den aldığınız imzalı ve damgalı kabul mektubunun aslı ve yine pdfleştirilmiş hali tabi ki. Not: Bu evrak kesinlikle antetli kağıt üzerine basılmalıdır.Eğer mühür basamıyorlarsa bununla ilgili size resmi bir yazı yazmaları gerekiyor. Siz de bu yazıyı başvuru yaparken göstereceksiniz bakın bu yüzden basmıyorlarmış diye.
  • Yeminli tercüman tarafından çevirilmiş sabıka kaydınız. (E-devlet kullanıyorsanız oradan da çıkarabilirsiniz)
  • Güncel transkriptiniz.

Tüm bu evrakları bir flash drive’a yani usb’ye atın ve boyutlarınn 5 mb’yi geçmemesini sağlayın. Eğer geçerse internet pdf küçültücü programlarla dolu. Birisini kullanın ve dosyaları küçültün. Winrar işinize yaramaz bizden söylemesi.  Daha sonra Erasmus ofisindeki koordinatörünüze verin. Gerekli yazışmaları yaparak evrakları british council’a koordinatörünüz gönderecektir.

Sonrasında en az 4 hafta bekleyeceğiniz için bu evrakları çok önceden toplamaya başlamanızı öneririz minnoşlar.

 

Peki bu işlemler bittikten sonra ingiltere vizesine nasıl başvurulur?

İngiltere vizesi başvurusu

İngiltere vize başvurusa ile ilgili sıkça sorulan sorula

 

Ben koordinatörüm bana da bir şey yok mu?

Var yoldaş. Al bakalım.

Tier 5 Guide for Coordinators.

 

Selametle.

Eramsus Raven Team