Erasmus ve Olağanüstü hal.

Erasmus yaparken elinizde olmayan sebeplerden ötürü başınıza bazı olaylar gelebilir. Dersiniz uyuşmaz, kalacak yer bulamazsınız, soyulursunuz vs. Bunlar kendi ülkenizde de başınıza gelebilecek olaylardır ve öyle ya da böyle bunları bir şekilde atlatabilirsiniz. Fakat bulunduğunuz ülkede eğer  olağanüstü hal söz konusu olur ise bu durum size biraz sıkıntı yaratabilir.

Olağanüstü hal birçok farklı şekilde tanımlanabilir. Bunları doğal afetler, bulunduğunuz ülkenin savaşa girmesi veya darbe girişimi, terör saldırısı, kendi ülkenizdeki ya da gittiğiniz ülkedeki üniversitenin kapatılması, ülke rezervlerinde yüksek miktarda yanıcı, patlayıcı ya da radyoaktif madde sızıntısı vs şeklinde sıralayabiliriz.

Önemli not :Bu yazımızda belirttiğimiz sebep ve sonuç ilişkileri bizlerce alınması gereken kararlar bütünüdür. Her ülkenin kendi ulusal ajansı ve üniversiteleri burada belirttiğimiz şekilde kararlar almayabilir. Bu tarz konuları Ulusal Ajanslar ile görüşülüp tartışılması gerekmektedir. Fakat bize yine de size fikir vermek amaçlı  öneri olarak bu makaleyi hazırladık.

Erasmus yaptığınız ülkede yukarıda belirttiğimiz sebeplerden veya başka sebeplerden  ötürü olağanüstü hal ilan edilmesi durumunda, eğitim gördüğünüz üniversitenin kapatılması ya da yıkılması durumunda veya herhangi bir terör saldırısı durumunda hala eğitiminize devam edebiliyorsanız, devlet tarafından ülke çapındaki tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerine resmi bir ara verilmediyse ya da ülkeniz sizi geri çağırmadıysa bu durumda  Erasmus hareketliliğiniz de iptal olmayacak demektir.

Fakat siz kendinizi güvende hissetmeyip ülkenize geri dönmek isterseniz ki buna sonuna kadar hakkınız var, malesef Erasmus hareketliliğiniz iptal olacaktır. Kısacası resmi bir iptal söz konusu olmadığı sürece kafanıza göre hareket etmemeniz ve gerekli mercilerle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu kesin bilgidir. 

Peki kendi ülkenizde eğitim gördüğünüz üniversite siz Erasmus yaparken kapanırsa ya da kapatılırsa ne olur ? Türkiye‘ de eğitim ile ilgili kararları Y.Ö.K. (Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı) aldığı için ( sizin ülkenizde de bu kararları hangi kurul alıyorsa onun kararlarından yola çıkarak) öncelikle Y.Ö.K.’ ün aldığı karar doğrultusunda eğitim göreceğiniz yeni üniversitenin seçilmesi gerekiyor. Diyelim ki Y.Ö.K sizi bir üniversiteye özel öğrenci olarak atadı ya da siz yine Y.Ö.K.’ ün almış olduğu transfer kararı ile bir üniversiteye yatay geçiş yaptınız. Eğer Erasmus hareketliliğiniz henüz başlamadıysa transfer edildiğiniz ya da sizin seçtiğiniz bu yeni üniversite Erasmus hareketliliğinizi saymayabilir. Bunun tahminimizce 2 nedeni olabilir ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey olacağını sanmıyoruz.

  • Erasmus yapacağınız üniversitenin transfer olduğunuz üniversite ile anlaşması olmaması,
  • Transfer olduğunuz üniversitenin erasmus koordinatörlüğü için bu durum biraz uğraştırıcı gelebilir ve kısaca bu işlemle uğraşmak istemeyebilirler. Gerekirse size birden çok bahane de uydururlar sorun değil.

Bu durumda Erasmus hareketliliğiniz iptal olur fakat korkmayın çünkü bu durum kesinlikle döneminiz yandı demek değildir. Erasmus’a gidemediğiniz için normal bir öğrenci gibi yeni üniversitenizde örgün eğitime devam edersiniz, Y.Ö.K’ ün aldığın karar doğrultusunda tüm dersleriniz eşleştirilir ve o sene zaten mezun olacaksanız da yeni üniversitenizin diploması ile mezun olursunuz. Sıkıntı yok yani takmayın fazla.  Eğer tekrar Erasmus sınavına katılabilmek için uygun kouşulları yerine getirebiliyorsanız bir sonraki sene Erasmus hareketliliğinden yine faydalanabilirsiniz.

Eğer Erasmus hareketliliğiniz çoktan başlamışsa ve geri gelip derslerinize kendi ülkenizde devam edemeyecek durumdaysanız mesela dönem ortası ya da sonunda, bu durumda Erasmus hareketliliğinizin de etkilenmemesi gerekiyor. Artık tüm evrak işlerinizle transfer edildiğiniz üniversite ilgilenmelidir. Buna ders eşleşmelerinden tutun hibe hesaplamalarına kadar bütün işlemler dahildir.

Bu arada kapatılan üniversitelerin hibeleri de ulusal ajansa geri verilmelidir ve o hibeden yararlanan ya da yararlanacak olan öğrencilerin hibeleri transfer edildikleri üniversitenin bütçesinden kullanılmalıdır. Eğer yeni öğrencilerin  transfer edildikleri üniversitenin hibesi yetersiz ise bağlı olduğu ulusal ajansa ek hibe talebinde bulunması gerekmektedir. Her ihtimale karşı sizin yine de transfer edildiğiniz üniversiteyi arayarak ya da mail atarak durum hakkında detaylı bilgi almanız gerekiyor bunu sakın unutmayın.

Bu arada yeni üniversitenizin Erasmus yapmakta olduğunuz üniversite ile bir anlaşması yoksa bunun da problem olmaması gerekiyor. Gerekli aramalar ve mailleşmeler yapılarak resmi belgeler transfer edilebilir ve öğrencinin mağduriyeti giderilebilir.

Aklımıza şimdilik bunlar geldi. Unutmayın bunlar bize göre olması gerekenlerdir. Üniversiteniz ya da ülkenizin  ulusal ajansı farklı şekilde davranabilir. 

Erasmus Raven Team