Erasmus ve para transferi belası

Yanınıza bir miktar para aldınız ve altadınız gittiniz eramsus’a çok güzel ama malesef bir çok üniversite Eramsus+ hibesini geç yatırıyor. Ülke dışına çıkmadan hibesini alabilen malesef çok az Erasmus öğrencisi var. Durum böyleyken buna bir çözüm bulmak gerek tabi. O da bize düşer dedik.

Öncelikle size gönderilen parayı çekerken kesinlikle sizden komisyon alınacak bunu sakın unutmayın. Sonuçta siz artık yabancı bir ülkedesiniz ve sizden her türlü yararlanacaklar. Bu yüzden bunu pek dert etmeyin. Çölde değilsiniz en azından.

Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatlerde döviz almayın ya da satmayın. Zararınız normalden fazla olur.

Avrupa’ya gittiğinizde hemen kendinize bir bankadan  hesap açtırmaya çalışın. Erasmus öğrencisi olduğunuz için ce maksimum 1 yıl kalacağınız için hesap açmamak için yan çizeceklerdir ama açmak zorundalar. Size bir Erasmus buddy verilir çok yükske ihtimalle. İşte onu sömürün (: Tutsun sizi bankaya götürsün hesabı açtırsın. Önemli bu!

Erasmus hibeniz Euro olarak yatacağı için parayı da Euro olacak çekeceksiniz. Dolayısıyla burada bir kayıp olmuyor ancak aileniz size para yatırırken kur biraz sorun olabilir. Sonuç olarak 4 yatıracaklar ancak siz kurdan dolayı 1 çekeceksiniz.

Bazı Türk bankaları ile Avrupa’da ufak komisyonlarla işlem yapabilmektesiniz ancak size önerimiz yine de orada bir hesap açmanızdır.  Eğer ısrarla ” yok ben Türk bankası kullanacağım ” diyorsanız paşa gönlünüz bilir.  Türkiye’ de hangi bankayı kullanıyorsanız kullanın kesinlikle internet bankacılığını aktifleştirin ve çalıştığına emin olun. Bu arada herhangi bir işlem yaptığınızda banka size bir onay sms’i göndereceği için ve türk numaranız da muhtemelen Avrupa’da çalışmayacağı için işlem yapıldığında bankadan gönderilecek sms’in ailenizden hızlı bir şekilde cevap alabileceğiniz birisinin numarasına gelmesine özen gösterin. Genelde 3-4 dakikada o sms’in girilmesi gerekiyor. 15 dakika sonra cevap alacaksanız sıkıntı.

Size tavsiyemiz transferlerde her zaman internet bankacılığı kullanmanızdır. Bu sayede paypal, western union vs gibi şirketlerin kestiği komisyonlardan çok daha az komisyonlarla işi kurtarabilirsiniz.

Birçok kişi diğer şirketlerden, farklı para transfer ve çekim şekillerinden bahseder ancak tercübelerimize dayanarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki her zaman en temizi gidip bir banka hesabı açtırmak ve o banka hesabı ile transfer yapmak ya da alışveriş yapmaktır.  Aksi takdirde Türkiye’ de kullandığınız hesap ve kart üzeirnden yaptığınız her işlemde ufak da olsa  sizden komisyon alınacaktır. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey gittiğiniz ülkede bir banka hesabı açtırmak ve hemen internet bankacılığını aktifleştirmek olsun.

Ayrıca! Her zaman kartınızıda güvenmeyin. Hesap açtırdığınızda elinize ulaşması zaten 2 hafta falan sürecek. Yanınızda sürekli nakit para taşıyın ama yükske miktarlarda olmasın. Çalındığında ya da kaybolduğunda delirtecek bir miktar değil de en kötü ihtimalle eve dönebileceğiniz kadar taşımanız yeterlidir.

Hadi bakalım

Erasmus Raven Team