Erasmus yerine ingilizce kursuna gitmek.

Erasmus sanılanın aksine İngilizce temelli  bir dil öğrenme programı değildir. Tam anlamıyla bir  burun sürtme programıdır. Bunu sakın unutmayın!

Anadili İngilizce olmayan ülkelerdeki üniversitelerde öğrencilerle iletişim kurabilmek için insanlar İngilizce konuşacaklardır elbet fakat üniversite dışına çıkıldığı anda öğrenciler paşa paşa  ülkenin dilini konuşmak zorunda kalacaklar. Erasmus ruhu da tam olarak burada devreye girer. Üniversite çağındaki gençlerin  dilini, yemeklerini, kültürünü ve kanunlarını  bilmedikleri  bir ülkede yardım almadan kısıtlı kaynaklarla yaşamaya çalışmaları, hayatlarının ilerleyen yıllarında daha rahat sorumluluk alabilmelerini sağlayacaktır.

Erasmus; öğrenciler üzerinde  askere gitmek ve aile kurmak gibi karakter gelişimini ve bakış açısını uç seviyelerde değiştiren etkiler yaratabilecek bir programdır. Zaten eğitimin en temel kurallarından birisi de, öğrencilerin az da olsa sorumluluk bilincine sahip olmalarını sağlamaktır. Ülkemizde çok ciddi dil kursları bulunmakta ve öğrenciler hızlı bir şekilde yabancı öğretmenler tarafından etkili bir dil eğitimi alabilmektedirler. Fakat aksan, kültür ve mimik dersleri olan bir dil eğitim merkezi maalesef ülkemizde bulunmamaktadır. Kısacası uygulamalı dil eğitimi kadar faydalı başka bir eğitim olması söz konusu değildir.

Erasmus giderleri, dil kursundan daha pahalıya gelebilir ve bu yüzden vazgeçebilirsiniz. Bu gayet normal bir davranıştır. Fakat hesaplamanızı iyi yaparsanız öğrenilen dilin zar zor ve çekinerek konuşulmasındansa rahat rahat 2 belki 3 dili orta seviyede konuşmak her zaman öğrencinin yararına olacaktır.

Erasmus Raven Team