Erasmusa gidince okulum uzar mı?

Erasmus programı ülkemize geldiğinden beri malesef yönetmelik dışında çok fazla uygulama yapıldı ve dedikoduya çok meyilli bir ırk olduğumuz için de Erasmusa manasız bir etiket yapıştırıldı.Sakın gitme yoksa dönemin uzar. Saçmalama la! Kuralları bilirsen ve ona göre hareket edersen dönemin uzamaz.Türkiye’ deki atıp tutma oranını artık anlayın ve geleceğiniz için fazlasıyla yararlı olabilecek bur fırsatı saçma sapan insanlar yüzünden geri çevirmeyin minnoşlar.

Peki ne yapmazsanız döneminiz uzar?

Kısaca açıklamak gerekirse eğer staj hareketliliği için Erasmusa giderseniz zaten en az 60 gün kalmanız gerekiyor. Eğer 59 gün kalırsanız stajınız iptal olur dolayısıyla stajınızı bir daha yapmanız gerekir. Stajda zaten çok sıkıntı olmuyor. Sizin asıl istediğiniz öğrenim hareketliliği.

Eğer öğrenim hareketliliği için Erasmusa gidiyorsanız ve 90 günden az kalırsanız Erasmusunuz sayılmaz ayrıca tüm derslerden kalırsanız Erasmusunuz sayılmaz ve dönemniz uzar aklınızda bulunsun.

Şimdi gelelim elinizde olmayan sebeplerden dolayı sizi riske atabilen durumlara. Erasmusa gitmeden önce eşleştirdiğiniz derslerin yazılı olduğu bir Learning Agreement hazırlamak zorundasınız zaten. Bu evrakın tamamlanabilmesi için eğitim gördüğünüz bölümde Erasmus Learning Agreementı imzalamakla yükümlü bir kordinatör olur ve bu hoca sizin akademik erasmus sorumlunuzdur. Bölümünüzden imzayı aldıktan sonra bir imza da üniversitenizdeki Erasmus+ kurum korodinatörlüğünden alınır.

Eğer bu iki imzayı da aldıysanız normalde dersleriniz eşleşmiştir ve artık bunu kimse değiştiremez demek oluyor fakat bazı üniversitelerdeki koordinatörlükler ya da hocalar gevşeklik yapabiliyor ve geri döndüğünüzde ben bu dersleri saymam uygun değil diye lagaluga yapabilir. Mesela Hocanız siz geri geldikten sonra ben bu dersleri saymıyorum dedi siz de Erasmus ofisinden yardım almak istediniz fakat ofisin koordinatörü  ” learning agreement imzalandıysa bu dersleri saymak zorundalar” diyerek size sahip çıkmaktansa ” bu akademik bir konu ve bizim sorunumuz değil” dedi. Var böyle karaktersiz insanlar.

Peki bu durumun önüne nasıl geçebiliriz? Mesela imzayı atan hoca kafasına göre karar değiştirdi, işten çıktı ya da öldü.Bu gibi durumların önüne geçebilmek için  aldığınız derslerin garantilenmesi adına bölümünüz tarafından bir  kurul kararı alınmalıdır. Kurul kararı alındıktan sonra artık kralı gelse o dersleri döndüğünüzde ” ben bunları saymam” diyemez. Abi kurul kararı ne? Eğitim gördüğünüz bölümdeki tüm hocaların eşleştirdiğiniz derslerin altına imza atması ve bu dersler tamam demesidir. Kurul kararı alıyorlar mı ? O zaman bu dersleirn döndüğünüzde sayılacağına dair imzalı bir belge alın bölümden. Kimse bu işe yanaşmazsa rektöre gidin oda yanaşmazsa Ulusal Ajansa mail atın ve bir güzel şikayet edin. Bize de edebilirsiniz her türlü tepelerine bineriz.

Bir de ders değişimi durumu var. Gittiğinizde dersleriniz değişirse  bölüm hocalarınız bu dersleri saymayabilir. Bunun önüne geçmek için de aslında gitmeden önce bölüm hakkında üniversite ile detaylıca konuşmak ve dersler değişse bile alakalı derslerin geleceğine dair bir mail almak en iyi hareket olur. Böylece alakasız dersler gelse bile elinizde yazılı bir evrak olacak ve hiç ders giremeyecek olsanız bile size bir proje vermek zorunda kalacaklar.

Aslında Learning Agreement imzalandıktan sonra zaten hiçbir sorun çıkmaması gerekiyor fakat ülkemizdeki bazı dangalaklar imzaladığı evrakı da reddedebiliyor. Bu yüzden işinizi sağlama alın.

ok kib bye.

Eramsus Raven Team