Erasmus’a ne kadar para gidecek?

Erasmus öğrencisi olacaksanız gitmeden aylar önce hesap kitap yapmak çok önemlidir. ”Ya kafama göre ben gideyim zaten hibe alıcam makarnayla yaşarım evdekiler de para gönderecekler hesap yapmama gerek yok” düşüncesiyle yola çıkanların çoğu genel olarak bütün parayı saçma sapan şeylere gömüp 7-8 kişiyle aynı odayı paylaşmak zorunda kaldı. Bunu yapmayın minnoşlar. Sonra ailenize de söyleyemezsiniz Erasmus ofisi de sizinle uğraşmak zorunda değil bilginiz olsun.

Çoğu zaman üniversite öğrencisi koca koca insanların aileleri erasmus ofislerine gelip ”neden evladımı orada aç bırakıyorsunuz ” diye cırlıyor. ” Evladınız sorumsuz siz de iyi eğitim verememişsiniz parayı görünce hepsini ezdi bize ne?” diyemiyor insanlar -ki gerçek budur. Ofis çalışanlarına bunu yapmayın. Onlar da insan ve sokakta uyumanız ya da aç kalmanız onları ilgilendirmiyor.

Neyse.

Bir çok sorun gibi bu sorunun da net bir cevabı yok. Ancak gidilen ülkelerin 3’e bölünmesinin sebebi 3 ayrı yaşam standardı olmasıdır. Yani hayat pahalılığına göre.

Hayat pahalılığına göre ülke türleri Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€) Aylık Öğrenci Staj Hibesi (€)
1. Grup Program Ülkeleri Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık 500 600
2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye 400 500
3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya 300 400

 

Patatese anlatır gibi anlatacağız çünkü bazen yanlış bilgi verdin bize diyebiliyor insanlar. Çok acayip insanlar var bu dünyada.

  1. Grup ülkelerinden birisine giderseniz  Erasmus hibesi (Genel olarak) sadece kiranıza yeter. Gitmeden önc epara biriktirin ve kalacak yer, toplu taşıma, yiyecek içecek fiyatları, elektrik,su ve interne giderlerini iyi araştırın. Araştırın ki sonra aç aç derslere girmek zorunda kalmayın.
  2. Grup ülkelerinden birisine giderseniz Erasmus hibesi (Genel olarak) giderlerinizi yarı yarıya karşılar ama siz  buna güvenmeyin ve aynı araştırmaları tekrar yapın. Türkiye’ de bu ülkelerin içinde olduğu için Türkiye gibi düşünmeyin sakın. Mesela izlanda çok pahalıdır. Aklınızda bulunsun
  3. Grup ülkelerinden birisine giderseniz Erasmus hibesi ama size yine de buna güvenmeyin. Örneğin Polonya’ da su alkolden daha pahalıdır. Siz yine araştırmanızı yapın. Eğer iyi planlarsanız krallar gibi tek kişilik odada kalabilirsiniz. Diğer ülkelerde tek kişilik odalar biraz pahalı olabiliyor anca 3. grup ülkelerinde daire bile kiralayabilirsiniz.

Yani gitmeden önce plan Program yapmak çok önemlidir ve gerçekten hahat kurtarır. Savaşa gitmiyorsunuz ama sınırlı kaynaklarla ülke dışına çıkıyorsunuz unutmayın.

Önemli not: 1 gün bile parasız kalmamaya çalışın çünkü sorun çıktığında  metrobüse atlayıp hemen eve gidecek mesafede değilsiniz.

Hadi bakalım.

E.R.T.