Türkiye’deki yabancı öğrencilere Erasmus yasağı.

2017 – 2018 Bahar döneminden itibaren Türkiye’deki üniversitelere eğitim görmek için gelen YTB’li öğrenciler Erasmus+ ya da Mevlana gibi programlara katılamayacaklar.

Kurunun yanında yaş da yandı diyebiliriz ama aslında kurular bu durumda biraz fazlaydı. Sayı olarak değil ama verdikleri zarar olarak.

Türkiye’ye gelen uluslararası öğrencilerin bir bölümü ” ağırlıklı olarak ortadoğudan gelen öğrenciler” hemen Erasmus hareketliliğine başvrurup Avrupa’ya gidiyorlar ve geri dönmüyorlardı. Kısacası Türkiye’yi köprü olarak kullanıyorlardı çünkü uzun bir süredir Türkiye’deki üniversitelerin  ortadoğu’dan sürekli öğrenci alma durumları var

Neden alıyorlar? Çünkü Türkiye şimdilik ortadoğu’dan biraz daha iyi bir durumda ve  bu yüzden de herkes koşa koşa geliyor. Sonrasında da Türkiye’den herhangi bir şekilde kolayca gitmek istedikleri ülkelere şirketler ya da üniversiteleraracılığıyla gidiyorlar.

Peki Türk üniversiteler neden ağırlıklı olarak ortadoğu’dan öğrenci alıyorlar? Çünkü ” yüzbinlerce yabancı öğrencimiz var” diyerek reklam yapıyorlar. Kısacası win win. Bunu genelde eğitim kalitesi düşük üniversiteler yapmaktadır. Kısacası bir üniversitenin kalitesini kabul ettiği öğrencilerden anlayabilirsiniz. Bu ırkçılık değil gerçektir. Çünkü Amerika’da ya da Avrupa’ da çok daha iyi bir eğitim görebilecek olan bir öğrenci Türkiye’deki bir üniversiteye gelirse o üniversite gayet kalitelidir çünkü eğitim düzeyleri ve ülkelerin başarıları ortadadır. Neyse konunun dışına çok çıktık devam edelim.

YTB’nin açıklamasında bunlar söylenmiyor ama genel olarak dert bu ve YTB’de bu sorun ile ilgili ilk adımı atmış.Yaptıkları duyuru da aynen bu şekildedir.

“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen Türkiye Bursları kapsamında eğitim hayatınızın başarılı ve verimli bir şekilde devam etmesi için gerek yasal gerekse teknik destek çalışmalarımız sürmektedir. On binlerce öğrenci arasından seçilerek Türkiye’de burslu eğitim hakkı kazanmış öğrencilerimizin başta akademik olmak üzere, sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi Türkiye Burslarının öncelikleri arasındadır. Türkiye Burslarının sizlere sunduğu imkanlar ile eğitim hayatınızı başarılı bir şekilde tamamlayarak mezun olmanız, kendi ülkenizin kalkınmasına doğrudan katkı vermeniz ve ülkenizle Türkiye arasındaki ilişkileri daha ileri noktalara taşımanız için yapacağınız tüm çalışmalarda Türkiye Bursları yanınızda olmaya devam edecektir.

Özellikle Türkiye’deki eğitim hayatınız süresince başta akademik konulardan kaynaklı olmak üzere, bursluluk işlemlerinizle alakalı olarak Türkiye Burslarının doğrudan yetkili olduğu konularda iyileştirici ve kolaylaştırıcı düzenlemeler yakın bir zamanda hayata geçirilecektir. Bununla birlikte, Türkiye’deki eğitim hayatınızın gerek akademik açıdan kesintisiz ve başarılı bir şekilde devam etmesi, gerekse Türkiye’deki sürenizin en verimli şekilde değerlendirilmesi açısından uluslararası değişim programlarına katılımla ilgili bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemenin temel nedeni, uluslararası değişim programlarına katılan burslu öğrencilerimizin Türkiye’deki eğitimlerini zamanında tamamlayamamaları ve akademik hususlarda mezuniyetle ilgili sorunlar yaşamalarıdır. Bu nedenle, uluslararası bir burs programı olan Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’ye gelen uluslararası öğrencilerimizin bu kapsamda okurken başka bir uluslararası değişim programına (Erasmus, Mevlana vb.) katılmalarının hem Türkiye Burslarının hedeflerine hem de öğrencilerimizin akademik durumlarına olumsuz yansımaları olduğu değerlendirilmiştir. Buna göre, 2017-2018 bahar döneminden itibaren Türkiye Burslusu öğrencilerin uluslararası değişim programlarına katılmaları Başkanlığımızca uygun değerlendirilmeyecektir”.

Bunu haksızlık ya da adalet olarak görebilirsiniz ancak Türkiye kimsenin köprüsü değildir. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerden Avrupa’daki üniversitelere sürekli kaçak göç ihtmali olan öğrencileirn göndeirlmesi ülkenin duruşunu gayet zedeleyen bir durumdu. Bunun önüne geçilmesi de gayet yerinde olmuş.

Erasmus Raven ekibi olarak bizim de birçok öğrencimiz Avrupa’ya kaçtı ve geri gelmedi. Evlenenler, orada da kaçak yaşayanlar, geri gelmeyecekleri halde Erasmus ofisi ulusal ajansa açıklama yapmakla uğraşmasın diye yine de parası yatırılanlar, Türkiye’ye geri döndükleri halde dönmediğini söyleyenler,gittiği andan itibaren tamamen ileitşimi kesenler, gönderildikleri üniversitelere hiç gitmemiş olanlar neler neler.

En nihayetinde Erasmus programı isteseydi zaten ortadoğu ülkeleriyle anlaşma yapardı. Bu bütün olayı zaten açıklıyor.

Umarız tüm yabancı öğrenciler için bir kural getirilir ve Türkiye’nin ortadoğulu öğrenci transfer bölgesi imajı yakın zamanda silinir.

Tekrar söylüyoruz bu ırkçılık değil kendini kullandırmak istememektir.

Hadi bakalım.