Uzaktan Eğitim ve Erasmus

Arada bir ortaya çıkan, araştırma eksikliğinden dolayı havada kalan ve Erasmus dünyasının netleşemeyen sorularından birisi olan Uzaktan Eğitim, Online eğitim ya da Açık Öğretim öğrencileri Erasmus+ hareketliliğinden faydalanabilir mi sorusuna bir açıklık getirmeye karar verdik.

Kısaca söylemekgerekirse hayır faydalanamaz. Bu bilgi direk olarak Ulusal Ajans el kitabı 6. sayfada ” Faaliyete katılacak öğrencilerin tam zamanlı öğrenciler olması gerekir” şeklinde belirtilmektedir. Bu bilgi çok da detaylı olmadığı için Ulusal Ajansı bizzat aradık ve örgün öğretime dahil olmayan öğrencilerin yani elma armut olarak belirtmek gerekirse üniversiteye ders için girip çıkmayan öğrencilerin Erasmus hareketliliğinden faydalanamayacaklarını belirttiler.

Açıköğretim için Erasmus öğrenim hareketliliği şimdilik mümkün olmasa bile isterseniz Erasmus + gençlik programına katılabilirsiniz.

Fakat Açıköğretim fakültesinde çalışan akademik ve idari personel tam zamanlı olduğu için ve açıköğretim fakültesi de bir yükseköğretim kurumu olduğu için Erasmus+ Personel hareketliliğinden faydalanabilmektedir. Hatta bu konu ile igili yapılmış bir araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Çok da uzun bir yazı değil biliyoruz ama yalandan da uzatmak istemedik.

(ingilizce seviyenizi test etmek isterseniz misiniz? buradan ücretsiz online ingilizce sınavımıza ulaşabilirsiniz.)

Erasmus Raven Team